A Panstarrs 2013. február 17-én még a déli égbolton, io Diaz Babillo csodálatos felvételén, melyet Buenos Airesből készített:
Az üstökös széles, sárgás csóváját por alkotja, melyet a Nap fokozatosan, egyre jobban megvilágít, a fej körül látható zöldes korona pedig nagy mennyiségű gázok felszabadulására (a Naphoz közelítve melegedésre-párolgásra) utal. Az anyagkibocsátás március 10-éig nő, mely reményeink szerint igen szép látványt nyújt majd!
Hazánkból március 7-8-ától
lesz megfigyelhető a nyugati látóhatár felett, a napnyugta utáni órában. Március 10-én lesz a legkisebb távolságra a
naptól, és a legnagyobb fényességét 9-11-e között éri el. A legfrissebb
számítások szerint, kb. +1 +2 magnitúdós fényességgel! Kb. április
közepéig lehet majd látni szabad szemmel, majd hónapokig távcsővel követhetjük útját. Március 12-13-án csatlakozik hozzá a növekvő holdsarló, melyet derült idő esetén látni kell!
/Sky and Telescope ábrája alapján/
2011 nyarán fedezték fel és a fényessége, pályaszámítások alapján hamar ígéretes "napsúroló", azaz látványos üstökösnek várják. Bár 2012 év végefelé kissé elveszett a Nap sugaraiban, januárra viszont "új erőre kapott" és drukkolunk további fényesedésének!
Az üstökösök várható fényessége olykor még igen kiszámíthatatlan, erre több példa is akadt az elmúlt évek során, pl. 1986-ban a Halley üstökös jóval halványabb volt a vártnál. A C/2006 P1 McNaught üstökös 2007 januárjában pedig pár nap alatt szinte a semmiből vált az évtized üstökösévé, amit már csak a délebbi területekről élvezhették az észlelők.
Takács István és Kiss László látványos animációja Ausztráliából a 2007-es C/2006 P1 - McNaught üstökösről!
2007. novemberében szintén szabadszemes C17P Holmes üstökös Éder Iván fotóján:
Tizenhat éve, 1997 tavaszán a Hale-Bopp üstökös látszott utoljára kitűnően hazánk egén.
..és hogy ne vesszen nyomtalanul a történelemben ez az esemény, aki teheti rajzolja, fotózza, örökítse meg élményét és küldje el nekünk dátummal, helyszínnel és közzétesszük egy közös gyűjteményben! :)
tuzgomb@gmail.com
További információ és térképek:
MCSE, hirek.csillagaszat.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése