2013. október 28., hétfő

Tűzgömbök Világa elismerés + verseny!

2013 és - a növekvő meteoros aktivitás mellett - nagy örömmel látjuk a meteorok iránt érdeklődők egyre nagyobb aktivitását is! Idén sikerült bevezetnünk a Tűzgömb bejelentő használatát, amit egyre többen használnak iés ezen keresztül az MCSE felé is hatékonyabbá vált az adatbeküldés. Új, rendszeres meteor-fotósokkal bővült a csapat és lelkesedésüknek, eredményüknek köszönhetően nagyobb maximumok idején további észlelők erősítették meteor~fotós eredményeinket!
Országos szinten több rendszeresen észlelő csapattól és "magányos farkasoktól" érkezik vizuális észlelés eredménye, mely tovább segíti közös munkánkat.
Fényesebb Tűzgömbök esetén sikerült idén kidolgozni egy olyan munkamenetet/stratégiát, mellyel egyre hatékonyabban végig tudunk járni akár egy leeső meteorit megtalálására irányuló folyamatot.

Ezt az aktivitást, lelkesedést szeretnénk fenntartani, jutalmazni és továbbra is motiválni mindenkit a szakszerű, eredményes adatgyűjtésre!

Ennek céljából hirdetjük meg az alábbi két "versenyt", melyek évente kerülnek megrendezésre és az év zárásával lesznek jutalmazva. Reméljük motiváló hagyománnyá válik a jövőben és minél többen részt veszünk rajta! :)

 

"Tűzgömbök Világa elismerés"
Első elismerésünk viszonylag szubjektív, összességében veszi figyelembe az észlelő egyéni aktivitását, meteorozással kapcsolatosan bármilyen területen: észlelés, fotózás, szervezés, adatgyűjtés, tájékoztatás, észlelő esték szervezése, fórumokon való aktivitás, programok, számítások, meteorit keresésben való részvétel, meteoros ismeretek átadása, rendszeres cikkek...stb.  
Erre a címre bárki tehet javaslatot az adott év december 14-én éjfélig a tuzgomb@gmail.com címre, akár rövid indoklással. Az eredményt ezt követően tesszük közzé.



"Év Legjobb Meteor~vadásza"
Ezt az elismerést egy egész éves verseny alapozza meg, melyet számolható pontrendszer alapján folyamatosan nyomon követhetünk majd a blogban! Minden indulónak neveznie kell az alábbi e-mail címen: tuzgomb@gmail.com 
Meg kell adnia valódi nevét és egy "Meteor~vadász" fantázia nevet /utóbbi lesz csak nyilvános/, írnia magáról pár sort: "Hogyan szokott meteorokra vadászni?" 
Az adott év január 1-én 12:00 órától indul a verseny és a következő év január 1. 12:00 óráig tart. Addig kell beküldeni a pontrendszerbe tartozó eredményeket.

És hogy mire lehet pontot kapni?

Minden egyes IMO által visszaigazolt észlelt óra után 1 pontot. (ITT lehet beküldeni)
És 3 vizualizált meteoronként szintén 1 pont.
Minden egyes beküldött meteor fotó után 1 pontot. (tuzgomb@gmail.com)
Minden egyes beküldött Tűzgömb észlelésről 3 pontot + 3 pont, ha rajz, kép, ábra, fotó is érkezik róla! 
Minden beküldött Tűzgömb felvétel után 3 pont!

A versenyre regisztrálhatnak videometeoros kameraüzemeltetők is, akik e-mail címünkre külön elküldve 3 pontot kapnak a kamerájuk által fogott tűzgömbök után (adatokkal együtt)!

Nem titok, hogy az elismerésen, medálon, időközben folyamatosan felajánlott ajándékokon túl nem csak a győztes, hanem mindenki hozzájárulhat a hazai meteoros aktivitás hatékony dokumentálásához, rutinná válik az adatok pontosabb feljegyzése és azok "közkincsé tétele" hivatalos fórumokon keresztül.

A verseny állását az év folyamán mindenki folyamatosan nyomon követheti a blogunkon található aloldalon: ITT


Sok sikert kívánunk minden versenyzőnek!

Az első verseny 2014. január 1-én 12 órakor fog indulni, de regisztrálni rá, akár már most is lehet és az év folyamán bármikor: tuzgomb@gmail.com

2013. október 26., szombat

Októberi meteoros aktivitás

Nem, nem maradt le senki az idei Draconida vagy Orionida maximumról. Pontosabban a dátumról igen, de a kitörés sajnos idén alacsony aktivitás miatt elmaradt. Így - a szokásos menetrend szerint - a ködtől rettegve mégis annál nagyobb reménnyel várjuk a Geminidák idei szereplését. És ha szerencsénk van, talán közte is ránk ragyog az ég, zöldes kontúrt vetve elnyúló árnyainknak! Ehhez pedig két dolog szükséges: egyrészt hogy kint legyünk és megéljük, másrészt hogy izgatottan elmeséljük és megosszuk egymással, hogy együtt örüljünk és öntsünk egymásba lelkesedést! :)

2013.10.26/27.

17:23UT-kor Buzás Csaba szavaival élve: "Kisigmándról nézve az É-Ény-i égbolton, hatalmas vöröses, kb 4mpig tartó tűzgömb húzott el ÉK felé! Gyönyörű volt!" Kezdetben fehéresen izzott, majd narancsos, vöröses színnel. Csóvája, majd nyoma is látványos volt.


Ezt Tatáról, HUMOB kamerája 4,5 mp-esnek látta:

Ujj Ákos is látta, aki kb. 0 mg fényesnek becsülte, hosszan és lassan haladt az égen.

Landy-Gyebnár Mónikának pedig Veszprémből két képre került, úgyhogy valóban hosszú és lassú lehetett:


2013.10.22/23.

00:17UT-kor ismét a Hold erős fénye mellett volt látható az az ORIonida Tűzgömb, mely ismét szépet villant pályája végén. A Hódmezővásárhelyi kamera szépen elkapta:

HUBEC Becsehelyről így látta:

..és Buzás Csaba kameráján is nyomot hagyott a villanás!

2013.10.18/19.

Landy-Gyebnár Mónika így számol be az estéről: "Üstökösfotózás közben láttam két kísértetiesen hasonló fényes dögöt, -1 / -2 közt valahol (a holdfény miatt nehéz jól megítélni). Sajnos nagyon messze voltak a látómezőktől, de mindkettő villámgyors, kb. 13-15 foknyi utat bejáró, villanva fénylő fehérnek látszó jószág volt. Összességében hasonló látvány volt, mint Liza lenti képén. Az első 3:30-kor (karórám alapján, ami csak 5 percnyi pontosságú kb) az AUR aljánál DK-ÉNY irányba ment, a másik 4:15-ös, ez vékony felhők közt ment, TAU->ARI között."

03:36UT-kor egy jellegzetes ORIonida Tűzgömb volt látható Budapesttől É-Keletre, melyet Jónás Károly meg is örökített!

2013.10.17/18.

17-én 21:47UT-kor gyönyörű fénymenetű, -3,9mg fényes Tűzgömb volt látható Dunántúl felett, melyet többen is lencsevégre kaptak! Bakos Liza felvételén látszódhat talán a legközelebb, aki Székesfehérvárról örökítette meg:

Jól látszódott még Nagykanizsáról Pető Zsolt felvételén, akinek a www.bootesvoid.com weboldalán bővebben is olvashatunk a Taurusban feltűnt Tűzgömbről: Link

Jónás Károly Budapestről D-Ny-ra, akinél még közel a Holdhoz is jól látszik az erős fényben:

HUBEC felvételén Becsehelyről:
..szintén közel a Holdhoz.


2013.10.11/12.

Bakos Liza -2mg fényes zöld meteorja 11-én 23:51UT-kor:


2013.10.04/05.

 Rosenberg Róbert kékesen villanó meteorja 19:05UT-kor
 

2013.10.03/04.

4-én hajnalban, 01:30UT-kor fényes Tűzgömb világította be a tájat a Bajai Csillagvizsgálóból /forrás: www.videometeor.hu/:
 

2013. október 20., vasárnap

Lidérces meteorok!

Október 12-e este és tombolnak az égiek. Villámok csapdossák a Balaton sáncait - behúzom fejemet a Székesfehérvárt bekebelezni készülő fal alatt, majd elmerülök a sötétben. Észak-kelet felé vonulnak tovább, megnyílik az ég és újra indulhat a meteorvadászat.
Landy-Gyebnár Mónika azonban ma valami igen különösre vadászik, Hold-szivárványt szeretne lőni az elvonuló zivatarlánc alatt, de valami még különlegesebb élményben lesz része!

"Holdszivárványt akartam fotózni, vörös lidércek lettek belőle. A négy lidércből kettőt szabad
szemmel is láttam, hihetetlen élmény volt!"


"A legnagyobb élményt az nyújtotta, hogy két lidércet láttam is, mivel ezek bár igen rövid élettartamú jelenségek, a fényességük jelentős, ha az égi háttér elég sötét, meg lehet látni őket minden megerőltetés nélkül. Az első ilyen meglátott lidérc külön érdekessége az volt, hogy a felvillanását követő másodpercben egy szép zöld meteor is lepottyant a lidérc helye mellett és egy fotóra kerültek. Csak a fotót a kijelzőn visszanézve értettem meg, hogy mi is volt a meteor előtti villanás!"

Móni felvételei "A hét csillagászati képe" is lett, melyről bővebben itt olvashattok: cikk
Illetve további felvételeit itt nézhetitek meg: Link

Gratulálunk az élményhez és köszönjük, hogy megosztotta velünk! :)

2013. október 7., hétfő

Október eleji Tűzgömb!

2013.10.03/04.

01:30UT-kor fényes Tűzgömb hullott országunk Keleti részén! Több szemtanú észlelte és kamerás felvétel is született róla! :)

Jónás Károly gyönyörű felvétele a Tűzgömbről, Budapestről! GRATULÁLUNK!!!
 
..és a Tűzgömb füstnyoma Jónás Károly felvételeiből:

Anita Százhalombattáról: "Ma hajnalban 03:30-kor a 3 hónapos kisbabámat ringattam és egyszeriben az ablak felől éles fényre lettem figyelmes. Ahogy megfordultam, egy hullócsillag szerű tüneményt láttam az égbolton haladni kelet felé. Nagy, kékes fénnyel világított pár másodpercig, majd eltűnt. Férjem szerint tűzgömböt láttam. Ezidáig még nem hallottam a jelenségről, de ahogy utánaolvastam és képekre rákerestem, biztos vagyok benne, hogy egy tűzgömböt láttam ma hajnalban!"

Az OMSZ kamerájának felvétele Budapestről:

Buzás Csaba felvétele Kisigmándról, köszönjük! :)


A Békásmegyeri időképes kamera így látta Keletre:

Ács Éva: "Akkora tűzgömb volt 03:29 körül kb. a Rigel-től 5-10 fokra, hogy megijedtem. Kint vagyok az erkélyen távcsővel fotózom, és szinte nappali világosság lett hirtelen. Felnézek, és még percekig láttam a nyomát. Persze a távcső nem arra nézett...."

Kiss Peti: "Életem legszebb Tűzgömbjét láttam, vöröses, zöldes volt!" :) Gratulálunk az észleléshez!
Csehektől:

Liza: "Ma hajnalban egy hatalmas villanásra lettem figyelmes! Nézem a csillagokat az ablakon keresztül, majd egy pillanatra nappali világosság lett! Kinéztem, de nem láttam semmit. A gépeim mentek, vártam még pár expót, mondom hátha tűzgömb volt és lesz nyom vagy valami! Visszanéztem a képeket, de sajnos semmit nem fogtam, viszont mind a két gépem rögzítette a villanást, összeraktam a képeket."

Landy-Gyebnár Mónika még 15-20 perccel rá is le tudta fotózni a nyomát!!

Szlovákiából /forrás: CEMeNt/:

HUBAJ így látta (második kép viszonyítás az egyébkénti éghelyzethez):

HUBEC így látta (második kép viszonyítás az egyébkénti éghelyzethez):

Kiss Szabolcs: "A 2013.10.04-én hullott fényes tűzgömb villanását Fodor Antal megtalálta a Tápiómenti Bemutató Csillagvizsgáló biztonsági kameráinak felvételén. A tűzgömb maga nem látszik, csak a táj kivilágosodása. A kamera órája 29-27 másodpercet siet, ami alapján a jelenség 01:30:17 UT körül volt. A felvételen először normál sebességgel, majd 10x-es lassítással látszik a villanás. A jelenség fényessége a teliholdéhoz volt hasonló, mert akkor látszik ilyen sok a tájból." /kattints a képre/

Ki látta még? :)

2013. október 4., péntek

Meteorit keresés lépten-(jó)nyomon!

Emlékeztek még 2013.08.24-én, 19:02UT-kor érkező - "felhőket szaggató" - nagyon fényes Tűzgömbre, melyet a Dunakanyarban hallottak is? A Tűzgömb (azaz meteorit) vélhetően leesett és ennek történetéről írunk most, hogy a történet folytatódhasson, a bejegyzés frissüljön és együtt megtaláljuk! :)

A tűzgömb egy színes külföldi fotója: a jelenség vége felhőkön keresztül látszik

Erről írt Csizmadia Szilárd, Hegedüs Tibor és Zelkó Zoltán egy nagyszerű összefoglalót, melyet a Vega Csillagászati Egyesület oldaláról idézünk! /forrás: link/
2013. október 4. 12:05 NYISZ

Egy nagyon fényes augusztusi tűzgömbből meteorit leesését, hullását valószínűsítjük. Nagy biztonsággal állítható, hogy meteorithullás történt Magyarország területén! Az alábbiakban ismertetjük a részleteket, és kérjük, hogy akinek ideje engedi és kedve van hozzá, vegyen részt az alábbiak szerint a meteorit keresésében.

2013. augusztus 24-én, 19:02:08 UT-kor egy nagyon fényes (akár -14 mg-s) tűzgömböt láttak sokan. A tűzgömb észleléseinek összefoglalója blogunk korábbi bejegyzésében megtalálható. Sajnos, Magyarország felett sokfelé volt felhős, ezért a legtöbb meteorészlelő videokamera nem ment, a fotós meteorészlelők sem végeztek megfigyeléseket. A több tucatnyi vizuális észlelés alapján legalább kétszer-háromszor villant. A Dunántúl északi részén lévő megfigyelők szerint -14 magnitúdós volt legalább, és hangjelenséget, mennydörgést, robbajt is hallottak. Ez alapján a meteorithullás valószínűsíthető, amit az alább ismertetett számítások is alátámasztanak.

Zsolt kb. így látta a Tűzgömböt..
 ..és ugyanerről a helyszínről kb. így látszódhatott (a zöld és sárga rész a látható hossz)

Bár Magyarországon felhős volt, a meteorok jóval a felhők, 1-20 km-es magassága felett tűnnek fel, így nem meglepő módon csehországi webkamerák észlelték a jelenséget. Temelini, medvedini, cernahorai és paprseki síházak vagy egyéb tulajdonosok webkameráin látszott a jelenség. 



Ezeket a képeket Zelkó Zoltán kimérte és kalibrálta. Ezen felül S. Gajdos szlovák csillagász elküldte Hegedüs Tibornak az egyik szlovákiai teljes-égbolt (all-sky) kamera képét és mérési eredményeit. Ebből az öt kamera képéből Hegedüs Tibor az alábbi adatokat határozta meg:

A meteor 57 km-nél magasabban tűnt fel (ez az első közös pont a különböző képeken, ami ugye nem a meteor kezdőpontja!), és az utolsó közös pont a képeken 29 km-en volt (ami ugye nem a meteor kialvási pontja!). A radiánspont RA=200°±12°, D=49°±10° pozíción volt. A földetérési helyet a térképek mutatják (ld. lentebb). A meteor sebessége 12±6 km/sec volt, kezdeti tömegét pedig 24 - 726 kg közöttire teszi.

Tőle függetlenül Csizmadia Szilárd is elvégezte ugyanezekből az adatokból a pályaszámításokat, és az alábbiakra jutott:

A meteor feltűnési magassága a földfelszín felett: 62,0 ± 1,5 km.

A meteor eltűnési magassága a földfelszín felett: 32,7 ± 1,0 km.

A meteor sebessége a légkörben: 14,7 ± 1,0 km/sec.

A meteor radiánspontja (radiánselhajlásra, zenitvonzásra nem korrigált): RA=206,8 ± 3,0 fok, D=50.0 ±2,4 fok.

A meteor abszolút fényessége (vagyis ha 100 km távolságból, a zenitben látnánk a meteort): -8,5 ± 1,5 magnitúdó. Sok észlelő ennél közelebb, némelyik csak kb. 40 km-re volt a meteortól, ezért ők fényesebbnek is láthatták, akár -14 mg-nek, de a meteor tömegének becsléséhez az abszolút fényességre van szükség.

A meteor tömege: legalább 12 kg, legfeljebb 230 kg, ennél pontosabban - videometeoros vagy fotografikus észlelések hiányában, csak a webkamerák képeire alapozva - nem becsülhető meg. A legvalószínűbb, hogy 49 kg körüli volt a tömege a felizzáskor.

A meteor végső tömege nehezen becsülhető, mert a webkamerák nem rögzítettek időadatokat, ezért a meteor lassulása nehezen határozható meg. Az azonban 100%-os biztonsággal kijelenthető, hogy legalább 0,51 kg meteoritanyag maradt a fényjelenség végére, és ez a tűzgömb kihunyása után szabadesésben leesett a földfelszínre. Kissé kevésbé bizonyos, hogy pontosan mennyi anyag maradt meg belőle: legvalószínűbb, hogy 1 kg körüli meteoritanyag érte el a földfelszínt, és majdnem biztos, hogy 3 kg-nál több semmiképpen sem hullott.

A meteorit leesési helye. A webkamerás mérések nem túl pontosak, így a leesés helyét nem lehet néhány száz méter pontossággal megjelölni. A földetérés valahol a Pilisben történt, nagyjából-durván a Kesztölc-Csobánka vonalon valahol, egy kb. 3x15 km hosszúságú, szalagszerű sávban, amelynek mindegyik oldala kissé bizonytalan. E területen a Pilis hegyei, szakadékai, sok erdő található. Ezért nem érdemes a teljes területet átvizsgálni. A földetérés helye csak behatárolható, és e határokon belül azokon a helyeken érdemes keresni, ahol a terep jellege megengedi, hogy egy ott földetért meteoritot meg lehessen találni. Pl. erdőben vagy szakadékban a meteorit akár fának, sziklának ütközve irányt válthatott, széttörhetett, illetve olyan helyre esett, ahol az aljnövényzetben nehéz (már-már a lehetetlenséggel határos) megtalálni.


A piros vonal a meteorit szabadesésének földfelszínre vetített legvalószínűbb útvonalát mutatja. A mérési bizonytalanságok miatt a sárga téglalapon belüli terület jöhet szóba mint leesési hely. A piros vonalhoz közelebbi helyek a legvalószínűbbek - sajnos, ez a vonal többnyire erdős-hegyes területen húzódik. A képre klikkelve a térkép mérete megnő.

A leggyanúsabb, és legkönnyebben kutatható terület a leesés szalagjában a Leányvár-Kesztölc-Pilisvörösvár háromszögön belüli rész. Amint a mellékelt hangfelvétel (készült a helyszíni kutatások közben a helyi lakosokkal) is bizonyítja, a szlovák kollégák is ugyanitt keresgélték ugyanezt a meteoritot. (Azt nem tudjuk ma még, konkrétan mennyi és milyen mérési anyagból határozták meg ezt a helyet, mint a földetérés helyét, de eszerint a szlovákiai és a magyarországi szakemberek számolásai nem térnek el, sőt: egyeznek!)

A meteorit keresésére eddig 3-5 fős csoportokban több akció is volt az alább bemutatott területeken, illetve ezeket megelőzően a Polaris-csillagvizsgáló szakköröseinek nagyobb csoportja egy előzetes bejárás keretében körbenéztek Piliscsaba környékén.


Majd a magyar számítások eredményeként megjelölt Piliscsév melletti területen is keresgéltünk, ahol fémdetektoros kutatás nyomaira bukkantunk, illetve kiderült, hogy a területen már több alkalommal történt külföldi keresés.

Eddig nem találtunk semmit, de megjegyzendő, hogy egy ilyen meteorit felkerésésére kb. 500 munkanapot kellene fordítani (1 munkanap egyenlő 1 ember egynapi keresőmunkája, tehát pl. 50 ember tíz napig kellene, hogy keresse), mi pedig még 10 teljes munkanapot sem tudtunk fordítani e meteorit feltalálására.

A kutatás kiterjesztése lenne tehát a legfontosabb. Ennek érdekében azt kérjük, hogy aki szívesen részt venne a csoportos kutatásban, az írjon a hege@electra.bajaobs.hu e-mail címre Hegedüs Tibornak a részletekért! Lehetőség van persze arra is, hogy valaki egyénileg menjen ki a terepre meteoritot vadászni. Azt kérjük, hogy akár csoportosan, akár egyénileg keres valaki meteoritot, az előbb olvassa el az innen letölthető meteorit-keresési útmutatót (írta: Hegedüs Tibor), illetve a keresés befejezése után a Google Earth-segítségével rajzolja térképre, és a bejárt terület térképét küldje el a hege@electra.bajaobs.hu címre! Ez alapján frissítjük a térképeket, megkönnyítendő a későbbi keresőakciók szervezését.

Az alábbi térképen lehet látni, hogy mely területek jönnek szóba kisebb-nagyobb valószínűséggel, mint olyan lehetséges földetérési helyszínek, amelyeken a terepviszonyok megengedik a keresést:


Kisebb valószínűséggel, de a fenti térképen megjelölt helyeken is leeshetett a meteorit (kattintásra megnő).

A következő térkép a "vörös zónát" mutatja, vagyis azokat a helyeket, ahol a legnagyobb valószínűséggel lehet valamit találni:


 Amit mi már átnéztünk, de talán nem lehet elégszer.. : )


A meteoritok nagy sűrűségűek, ezért kisméretű "kavics" is nehéznek tűnik, ha az meteorit. Szinte minden meteoritot vonz a mágnes, ezért érdemes erős mágnest magunkkal vinni a kereséshez az elsődleges vizsgálatokhoz. Mivel a meteor 1500-3000 °C hőmérsékleten izzik a légkörben, a megmaradt darabok gyakran feketések, égettek. A meteoritok felismeréséről magyar nyelven bővebben itt lehet olvasni.

 A keresések eddigi eredménye - egyik sem meteorit!

A meteoritgyanús kőzeteket kérjük bejelenteni a hege@electra.bajaobs.hu címre, és lehetőség szerint fényképet is csatoljunk a talált gyanús darab(ok)ról, illetve próbáljuk meg bejelölni egy térképen, hogy melyik részt néztük át! Hogy egy kavics földi vagy kozmikus eredetű-e, azt laboratóriumi vizsgálattal lehet eldönteni. A bejelentés után az esélyes talált darabot vizsgálatra át kell adni Hegedüs Tibornak vagy más kijelölt személynek, aki a vizsgálat és katalógusba vétel után az eredményről értesítést küld. Szeretnénk a megtalált nagyobb darabokat később majd közszemlére tenni.

Kérdéseket és hozzászólásokat a vcse@vcse.hu vagy a hege@electra.bajaobs.hu címre lehet küldeni.

Jó kutatást!

A cikkben szereplő személyek, egyben VCSE-tagok:

Bíró Zsófia: amatőr csillagász, meteorészlelő, a Tűzgömbök Világa blog alapítója és szerkesztője.

Dr. Csizmadia Szilárd: csillagász, a berlini Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt tudományos munkatársa, a VCSE elnöke.

Dr. Hegedüs Tibor: fizikus-csillagász, a bajai csillagvizsgáló igazgatója.

Zelkó Zoltán:informatikus, csillagász, a VCSE alelnöke.

2013. október 3., csütörtök

Október 7/8 DRAconida maximum!

A szeptemberi változó meteoros aktivitás után újra jönnek a nagyobb rajok, melyek előfutára a mindig kiszámíthatatlan és változó kitöréseket produkáló DRAconidák! A raj tavalyi aktvitása egy estével később, késő délután/kora este zajlott, rengeteg apró, halványabb meteorral. Ekkor többen még hazafelé tartottunk, vagy eszünkbe se jutott volna, hogy sötétedéskor figyeljük az eget, pedig érdemes volt! És ezt az akkori adatok is alátámasztották! Jómagam is egy parkolóból figyeltem, de nem akartam hinni a szememnek..
/DRAconida maximum 2012-ben 8-án délután. Forrás: imo.net/

..de Bakos Lizának is sikerült megörökítenie a kincset érő bizonyítékokat róluk! :)

Vajon idén mire számíthatunk?
Ami biztos, hogy a Hold akár egy sűrű, ám halványabb kitörést sem fog zavarni, szép sötét egünk lesz! Így mindenképp érdemes lesz derült idő esetén figyelni ebben az időintervallumban! A DRAconidákra jellemző még a vöröses-narancsos szín és hogy a végén pukkannak egyet.. így akár egy fátyolos égen is észre lehetne venni a villanásokat - amik reméljük lesznek és idén végre meglepnek minket! :)

A raj eredetéről bővebben Pető Zsolt oldalán olvashatsz: www.bootesvoid.com !

A DRAconida raj radiánsa

Sok sikert mindenkinek a megfigyeléshez 
és küldjétek el nekünk szövegesen, akár képekben! :)

2013. október 2., szerda

Tűzgömbparádé a Légköroptikai Találkozón! :)

Neeem, nem robbant fel semmi a táborban és abszolút az éjszaka csillagos eseményeire gondoltunk. Bár nem épp napi frisshír, de az egyik legemlékezetesebb tűzgömbös este szeptemberben, és ami késik, abszolút nem lényegtelen, sőt! :)

..node lássuk a legelejétől!

Sokan voltunk, sokat mentünk, sokat ettünk (köszönjük Goda Zolinak! ~ a meteoritos meséivel együtt!! :). Sok szépet láttunk, fotóztunk, főleg gombát meg gombát.. amolyan hasalós stílusban ;) Voltak kutyák, napsütés, tündéri gyerkőcök, naplemente nézés, feneketlen tó, harangvirágok, finom illatok és füst-tyndallok. :)

Aztán egyszercsak leszállt az est, a csillagok ragyogva nevettek. Gyors csoportkép aztán irány a rét! Melyben nem csalódtunk - köszönjük szervezők - vígan ugrálókötelezett a tarka Tejút!
Pável Zoltán felvétele a kitelepülő csapatról és a vadul vágtató csillagokról :)

Aztán el kezdődött a műsor, mi pazar potyogással ajándékozta meg csapatunkat egészen világosodásig! Legalább 6-7 Tűzgömbbel és rengeteg apróbb-fényesebb meteorral! :)
"Móni fája" egy szép zöld meteorral!

18:37UT-kor HUHOD és HUSOR az alábbi -3,6mg fényes Tűzgömböt látta:

..melyet Jónás Károly is elkapott Soroksárról, amit pont látott is (csak picit bemozdult):

Közben a háttérben Attila beizzította méteres mélyégnézegetőjét és távcsöves bemutatót tart a lelkes érdeklődőknek - azaz mindenkinek, aki épp nem meteorozik, vagy a keresőn keresztül szemléli a csillagok világát :)
Móni még mindig keresi a tökéletes helyet! :D

23:39UT-kor érkezett a következő fényesebb csoda, Szombathelyről szép hosszan rögzítve (-2,5mg fényes):

..mely Jónás Károly felvételén szép zöldes-sárga! :)

Éjfélhez közeledve a távcsöves csapat nyugovóra tért, de a meteoros aktivitás azonban nem hagyott alább, rajongói kitartóan lesték a hálózsákok alól, vagy a kamerák mellett ácsorogva! :)

00:25UT-kor megérkeztek a fényesebb darabok! Landy-Gyebnár Mónika felvétele:

01:50UT Az állatövi fényről álmodozva - volt aki tovább álmodozott - így nem hallhatta azt az ordibálást, ami két háttal ácsorgó észlelő száján jött ki, miközben valami villanás kirajzolta a fűbe árnyékukat. "Huba'! Ez mi volt?!! Azta"%*..!!" 



Móni épp túlvolt az É-Ny-ról É-Keletre történő fokozatos átvándoroltatáson, de még így is belepottyant neki a kép szélébe! :) "Árnyékunk lett tőle, Pável Zolival épp állatövit fotóztunk Bagolyirtásról, amikor mögöttünk esett. Az eleje nekem belefért a képbe. Olyat villant, hogy bevilágosodott az ég, mintha villámlott volna..."

- ha ugrunk egy kicsit az időben, egészen reggelig, akkor azt a jelenetet láthatjuk, ahogyan épp gúvadt, karikás szemekkel, végtelen idegességgel és sajnálattal hallgatom, hogyan sikerült átaludnom abban a röpke időben néhány igendurva Tűzgömböt... neeeeem voltam ideges, azért sem, hogy az aksijaim totál halottak voltak, mikoris reménytelenül egy újabb szusszal vissza tudtam tekerni a sokadszorra újraélesztett öreg harcost és lám! ,: D
..ahogy Tigris mondaná: "Huhuhuhúúúúúú!!!!!!" :D Megvan, ééééés, igen!! :D Egy gyönyörű AUR Tűzgömb, végén egy csodás pukkanással! :) ..elsimultak ráncaim.

Jónás Karcsi szintén elcsípte az elejét, akinél a villanás előtt épp expováltás következett be, de az irány ebből is számolható!

És hogy pontosabban kiről is van szó? Lássuk a videometeoros kamerák felvételeit, melyeken -5/-6 magnitúdó fényes volt a villanása! :)
HULUD1 - HUPOL - HUAGO látta a legjobban:

Pető Zsolt metvis programjával szépen kirajzolta a radiánst!

Északi szomszédainktól is szépen látszott: Bily Kriz, Kroneriz, ValMez /forrás: CEMeNt/

Rá két perccel (01:52UT) újabb Tűzgömb, csak most egészen a zenitben! Ez már Zolinak is meglett!!
..és a füst utána Zoli felvételén: Link

-3,7mg fényes SPOradikus, melyet Móni is az Állatövi fény társaságában rögzített!

A Tűzgömbnek füstölgő nyoma Móni felvételén! :)

A kamerákon így látszódott / HUHOD - HUBAJ - HUSOR:

Majd 02:28UT-kor egy újabb SPOradikus Tűzgömb Jónás Károly felvételén:



..melyet HUBEC és HUGOT -3mg fényesnek látott:

Ekkor már kezdett világosodni, a csapat elkezdett összepakolászni és még egy gyönyörű pirkadattal búcsúzott a Mátra.
 
Örülök, hogy ezt az estét (és nappalt :) ilyen nagyszerű és lelkes Csapattal élhettem át és nagyszerű példája volt annak országszerte, hogy az ég mindenkié, a Tűzgömbök pedig közel, s távol összekötnek minket! :)