2014. március 26., szerda

Március 27-én hajnalban újabb együttállás!

Landy-Gyebnár Mónika beharangozója:
"Holnap reggel ismét Hold-Vénusz együttállás, bár távolabb lesznek, mint egy hónappal ezelőtt, de a kb. 3 fok távolság is igen látványos duót eredményez.
A Hold 3:30-kor kel, a Vénusz 3:50-kor (szokás szerint a keleti országrészben pár perccel korábban, nyugati határszélen picit később), de ha valaki nem akarja 3 liter intravénás kávéval kezdeni a csütörtököt, annak elég reggel 5 felé kinéznie, bár erősen világos lesz már, mindkét ojjektum elég fényes hozzá, hogy észrevegyük. A Nap kb. 5:40-kor kel majd.
 
Mindenkinek sok sikert!!!"

 
..avagy lessétek az eget, mert mindig érdemes! :) Vannak dolgok, amik nagy eséllyel biztos hogy ott lesznek és úgy, ahogyan azt Móni megírta és vannak a meteorok, Tűzgömbök, utóbbiakat még egy maximum idején se lehet biztosan beharangozni, 
cserébe a legcsendesebb éjszakákon is okozhatnak hatalmas meglepetést! ;)

2014. március 25., kedd

A meteoritgyűjtés aktuális kérdései

Ma este a Polaris Csillagvizsgálóban 19-20:30-ig az alábbi témában hallhattok előadást:

"Kereszty Zsolt előadása a Kulin György Csillagászati Szabadegyetemen. Az előadás során érintett témák: A legújabb magyar meteorit. Magyar meteoritkráterek. Legyél Te is meteorit gyűjtő! Hogyan és mit érdemes gyűjteni, keresni? Hogyan tudom meg, hogy meteoritot találtam? Tanácsok kezdőknek és haladóknak. Polarizációs mikroszkóp használata meteorit vékonyszeleteknél. A legújabb magyar meteorit a Csátalja kondrit. Magyar meteorit becsapódási kráterek. Újdonságok a meteoritok világából. Meteoritvásár az előadás után."


2014. március 17., hétfő

Tűzgömbök március közepén!

2014.03.14. 19:08UT -4,4mg SPO (Szim.: HUGOT, HULUD3, HUAGO) ~ Landy-Gyebnár Mónika /Veszprém/

2014.03.14. 19:57UT -4,4mg SPO (Szim.: HUGOT) ~ Landy-Gyebnár Mónika /Veszprém/

2014.03.14. 03:01UT HUDEB (Debreceni videometeoros kamera - Igaz Antal) felvétele:


2014.03.14. 21:12UT HUAGO (Agostyáni videometeoros kamera - Jónás Károly) felvétele:


Több vizuális észlelője is volt a fenti Tűzgömböknek!

2014. március 12., szerda

Március eleji Tűzgömbök!

Fény és remény! :D Végre újabb fényesebb meteorok is ellátogatnak hazánk légterébe, melyeket végre Tűzgömböknek is nevezhetünk! :)

2014.03.12. 21:35UT -1,7mg fényes ANT meteor Északon.
(TGL*) 

HUMOB:

és HUPOL felvételén:

2014.03.12. 03:37UT egy SPOradikus, -3,6mg fényes Tűzgömb Északon. 
HUAGO (Agostyán):
HUSUL (Sülysáp):

HUVCSE01 (Zalaegerszeg):

HUHOD (Hódmezővásárhely):

 HUFUL (Fülöpszállás):

 HUPOL (Budapest):

 HUSOR (Budapest) felvételén:

2014.03.11. 03:41UT az ország nyugati részén -4,4mg fényes Tűzgömb hullott!

HUGOT (Szombathely) felvételén:
  Martin Popek küldte ugyanerről a Tűzgömbről:

2014.03.01. 22:30UT-kor Kacs Dávidnak egy gyönyörű Tűzgömböt sikerült megörökíteni az É-Keleti égen! Gratulálunk felvételéhez!! :)

A HUMOB (Tata - Tepliczky István) kamerája így látta:



Martin Popek küldte, a képen a Tűzgömb mellett vörös lidércet is rögzített a kamera, igazán különleges felvétel!!! forrás: Link

meteor trajectory (Jakub Koukal)
Thank You!! :)

Később Debrecenből 00:21UT-kor az alábbi Tűzgömb volt látható!

Köszönjük a beküldött felvételeket és reméljük hamarosan egyre több Tűzgömböt láthatunk majd az égen! :) Itt a tavasz!

2014. március 11., kedd

Videometeoros kamerák (HUVCSE)

Bánfalvi Péter a Vega Csillagászati Egyesület HUVCSE01 videometeoros kameráját üzemelteti Zalaegerszegen, melyről egy rendkívül jól összeszedett, tartalmas cikk született a Zalai Hírlap portálján!! : )

A cikkben elhangzik, hogy lassan 4 éve működik a HUVCSE01 kamera és figyeli sötétedéstől világosodásig a Zalaegerszeg feletti eget, É-Keleti irányba.
A HUVCSE01 látómezeje. Forrás: www.videometeor.hu

A Vega Csillagászati Egyesület tulajdonába tartozó kamerából még 3 helyezkedik el az országban, melyek összesen egy 15 kamerából álló videometeoros hálózathoz csatlakoznak. A kamerák feldolgozott adatai közös tárhelyre kerülnek fel, így a szakmabeliek hatékonyan használhatják fel tudományos célokra.

A kamerák a helyi adottságaikhoz mérten próbálják hazánk légterét minél nagyobb mértékben lefedni és ezáltal az időjárási viszonyokhoz mérten minél több szimultán meteort észlelni. Ez azt jelenti, hogy már két kamera adataiból nagyon pontosan meg lehet határozni egy meteor pontos elhelyezkedését, pályáját, irányát, sebességét a légkörben és esetleges leesési helyét!

A kamerák derült estéken folyamatosan "nyitva tartják a szemüket" és ha bármilyen "fény-mozgást" észlelnek a látómezőben, azt rögzítik. A kamerához tartozó program segítségével adatfeldolgozás közben szelektálni tudjuk a meteorokat más jelenségektől, úgy mint repülők, műholdak, denevérek, madarak, füst, lampion vagy tűzijáték.

Így néz ki egy szép Tűzgömb felvétele a HUVCSE03 kameráján (Zelkó Zoltán, Budapest). A Tűzgömb részletes elemzése megtalálható a VEGA 96. számában, a 8-11. oldalon. Link
/2012.11.09. 21:12UT/

Bánfalvi Péter videometeoros előadása: video
 
A cikket pedig itt lehet elolvasni teljes terjedelmében, érdemes!! : )