2014. október 20., hétfő

Október 19-ei Tűzgömb!

Az orionidák maximumának előestéi gyönyörűen derült hétvégével vártak minket, sötétedéstől-világosodásig fekete, szikrázó éggel! Az idő is többnyire kellemes volt, néhol kicsit szelesebb "párátlanítással". Bár a videometeoros rendszeren szépen gyűltek a meteorok, az ORI mégse produkálta azt az aktivitást, amit vártunk. A maximum estéjén pedig éjfélig felhőlyukak között lestük őket, majd teljesen összezárt eső kíséretében.

Ennek ellenére mégis akadt látnivaló, egészen pontosan 2014.10.19-én 02:00UT-kor, melyet Pető Zsolt (www.bootesvoid.com) így ír le: "Éjjel kint voltam fotózni és Ori-max közeli állapotot figyelni (alig láttam párat!), 02:01UT előtt pár másodperccel azonban láttam egy pompás lassú, -4-es  tűzgömböt. ..." Lelkesedése azonban itt még nem ért véget, előtte viszont lássuk róla HUBEC (Becsehely) felvételét:
Köszönjük Perkó Zsoltnak az animált verziót!

Melyet Jónás Károly Csákberény közeléből szintén látott és fotózott! Gratulálunk!



"...nem lehetetlen, hogy egy feltételezett raj az Októberi Ursa Minoridák (OUI) tagja lehetett! Ebből az irányból több meteort is láttam az éjszaka folyamán, de ez volt a legfényesebb!"

A Tűzgömböt továbbá a szombathelyi (HUGOT) és Berkó Ernő ludányhalászi kamerája (HULUD3) is látta, így utána lehetett kicsit számolgatni, hogy vajon mennyire jók a két észlelő megérzései?! :)


 HUVCSE02 (Bajai kamera) felvétele

 Ennek pedig Csizmadia Szilárd járt utána (Vega Csillagászati Egyesület), melynek nyitóoldalán animált felvételt és további összefoglalót olvashatunk a Tűzgömbről.

"..laposan haladt a meteor, 74 km magasan tűnt fel, 70 km magasan tűnt el, és kb. 34 km/másodperc sebességgel haladt. Tömege 66 gramm lehetett, mérete 1,3 - 1,7 cm közötti. Pető Zsolt gyanúja szerint ez a meteor egy alig ismert, 2006-ban felfedezett, de bizonytalanul ismert kis rajhoz, az Októberi Ursa Minoridákhoz (OUI) tartozik. Ezt a gyanút a részletes pályaszámítás lényegében igazolta. Ezekből eddig csak négy rajtag pályája volt ismert, ez lehet az ötödik! A részletes pályaszámítási eredményeket a VEGA-ban közzétesszük."

Térkép a feltételezett feltűnés és eltűnés helyéről a légkörben:

forrás: Googlemaps

Így mégha az Orionidák nem is a mi esti egünkön (és a felhők mögött) produkálták tűzgömbökben gazdag kitörésüket, egy igen ritka és értékes Tűzgömbbel és pályaszámítással gazdagodtunk hazánk egén! Gratulálunk mindenkinek, aki részt vett ennek felfedezésében! :)

2014. október 13., hétfő

Októberi meteoros aktivitás

Ősz közepén járva végre jópár igazán meleg és derült estével ajándékozott meg minket az időjárás! Ennek még akkor is örültünk, ha a Hold közben igazán magasan járva szórta a fényét a párásabb, olykor ködösebb völgyekben. A Tűzgömböknek azonban semmi sem akadály és több szép színes meteort is láthattunk a hónap első felében! :)


2014.10.12/13.

21:32UT-kor Horváth Sándor gyönyörű Tűzgömböt látott a Balaton partjáról: "Hatalmas tűzgömb 23:29 fele nyugatnak. Több darabra esett szét. Szinte a földig l"

Szerencsésen több Siófoki kamera is rögzítette az időkép rendszerében:


(forrás: www.idokep.hu)

 Pallós Tibor a Dunától nyugatra látta.

Velencéből Enrico Stomeo kamerája is rögzítette a fényes Tűzgömböt, kb. -12mg fényes felvillanással a végén! (forrás: EDMONd)

Összességében vélhetően az ország Észak-Nyugati határánál vagy azon túl eshetett, akár néhány apróbb, földet érő darab kíséretében.


2014.10.13/14.






2014. október 2., csütörtök

DRAconidák október 6!

Minden évben reménykedünk egy kicsit, ha nem tennénk, fel is adhatnánk, de évről-évre újabb pozitív jóslatok harangozzák be a Drakonidák kitörését, a "vészmadarak" pedig már csak utólag látnak napvilágot. Idén úgy hisszük ismét van miben reménykedni és ha az ég is úgy akarja, október hatodikán láthatunk néhány pukkanó-villanó, aranyosan izzó, vöröses Drakonida meteort, akár Tűzgömböt! :)

"Mikhail Maszlov (ismert név a meteoros szakmában) számításai szerint 2014. október 6-án 20-22 UT (22-24 óra nyári időszámítás szerint) a Föld találkozik a szülőüstökösből 1900-ban eltávozott anyaggal. Ezért a Drakonidák (más nevükön: Giacobinidák) ZHR=10-20 meteor/óra nagyságú kitörést fognak produkálni. Radiánspozíció: RA=261.5°, Dec=+47.6°, a lenti térkép szerint, a Draco (Sákány) fejéhez közel. Ha az előrejelzés beválik, akkor kellemes kis hullást lehet látni Európából is!" (Csizmadia Szilárd, VCSE)


 Részletek angolul: Link