A GEMinidák után látványosan megritkult a meteorok száma. A QUAdrantidákig több raj is képviselteti magát, az esti műsor mégis igen szerény... 29-én este (17:47UT) azonban ismét egy szép lassú -3,4mg fényes Tűzgömb villant az ország D-NY-i részén, mely a becsehelyi kamerán a Hold mellett is szépen látszik!
Szalai Attila Várpalotáról: "Láttam. Fél órával a gömböc előtt akartam kicuccolni, de túl fátyolfelhős volt. Pont a szokásos fotólátómezőm közepében lett volna. Gyönyörű lassú narancssárga (sőt, közelebb a vöröshöz) volt. ... Úgy meglepődtem, azt sem tudtam mi van. Láttam én már sok meteort, fehéret, zöldet, kéket. De pirosat???? Még a kiáltás is belém fagyott. Utána is percekig csak pislogtam, miután berohantam felírni az időpontot. Én fényesebbre becsülném, mert tőle nem messze a Peg négyszög csillagai éppencsak átlátszottak a felhőn, a metének meg határozott erős narancspiros fénye volt a felhőn keresztül. Dehát ez szubjektív, mert hogyan hasonlítsak egy piros meteort felhőn át a kékes Jupiterhez, amit éppen nem takart semmi... Pf. Örülök, hogy van róla videó, mert így már biztos, hogy nem valami magasra szállt tűzijáték rakéta volt."
-----------------------------------------------
2012.12.29/30. QUAdrantidák aktivitása már megjelent, de még abszolút nem számottevő: kb. 1-1 darab 2/3 óránként... ----------------------------------------------- 2012.12.29. 21:16UT - ..és igen, az ott egy meteor! : )
2012.12.29.23:27UT
2012.12.30.05:20UT
29-e este folyamán a Lengyeleknél is volt egy szép Tűzgömb 22:33UT-kor, amikor sajnos pont abban a fél órában erre felhős volt...
Idézzük fel ismét az év legszaporább meteorraja, a Geminidák idei hullását! Jól fog esni ebben a borongós időben.
Az
észlelést hidegben, -10 fokban végeztük, 2012. december 13-án. A
fényképezőgép többször is bepárásodott, míg az észlelés végére teljesen
befagyott. Aznap naplemente után eléggé befelhősödött, de estére szépen
kitisztult. Így minden körülmény kedvezően alakult: a földrajzi hely
kedvező, újhold van és az idő is jó. Bár lehetne egy kissé melegebb, de
akkor az már nem a Geminida meteorraj lenne. Még a Tejút is látszott
enyhén. A Geminidák gyönyörű látványt nyújtottak. A Perseidákkal
ellentétben sokkal fényesebbek, de a legfeltűnőbb a lassúságuk volt. A
raj maximuma sokáig, szinte egész este tartott, és konstans volt a
meteorok száma. Nem végeztem részletes feljegyzéseket, de rövid tizenöt
percnyi megfigyelés alatt 28 meteort számláltam, ami már nagyon közel
van az elméleti 120 ZHR értékhez. A legfényesebb tűzgömbök -4 és -10
magnitúdó között voltak.
A hideg ellen meleg teával, egy hófal építésével a szél ellen, és
sok-sok futással küzdöttünk meg. A megfigyelés élménnyel teli volt, csak
rövid időre zavarta meg egy közelben leszálló repülőgép fénye. A
felvételek Canon 450D fényképezőgéppel készültek, egyenként 1/30 s
expozíciós idővel.
A GEMinida maximum előtt egy nappal a rengeteg halványabb és alig minuszos GEMinidák mellett több fényesebb Tűzgömb is vendége volt az estének, melyekről meglepő módon kiderült, hogy nem Geminidák, hanem SPOradikus vagy egyéb rajtagságúak! Köztük egy érdekes Tűzgömbbel: egy Decemberi Leo Minoridával, ami mára bizonyítottan egy és ugyanazon raj tagjai, mint a Coma Berenicidák! :)
2012. december 13. 02:01UT
HUVCSE01, HUVCSE02 kameráknak és Pető Zsolt és jómagam fotójának köszönhetően a metszéspont 5 irányból is illeszkedett a radiánsra, így bizonyítást nyert ebből az időszakból is a radiánspontok egyezősége.
114 km magasan tűnt fel és 89 km magasan tűnt el (fényességéhez képest jó magasan ment).
A 157,25° + 35,32° radiánsból jött.
Ezt a rajt csak 2006 körül ismerte fel Jenniskens, hogylétezik, és a szakirodalom szerint a radiánsa
156,1°+ 32,7° -ban van, így eredményünk aszakirodalmi értékkel jól egyezik! (Megjegyzem, az IAU Meteor Data Base
szerint csak hat ismert pálya van erre a rajra, így a mi hetedik pályánk
komoly hozzájárulás!)
61,2 km/sec-es sebességgel haladt a légkörben (az irodalmi érték: 62,3 km/sec). Mindössze 3-4 grammos lehetett, és kb. fél cm átmérőjű.
Mért pályaelemei: i=127,7°, e=0,83,
Node = 261,3°, Peri = 265,5°, napközelség: 0,57 CSE. A megfelelő irodalmi értékek: i=133,8°, e=0,95,
Node = 262,2°, Peri = 265,6°, napközelség: 0,554 CSE, ismert
pályák száma nemzetközileg: 6
db. Aki meghallgatta élőben vagy utólag a felvételről a december 12-ei
előadásomat, tudja, hogy nagyon jó ez az egyezés! Az a gyanú, hogy a C/1798 X1 (Bourvard)
üstököstől származhat a raj, de ez nem biztos.
Érdekesség: az IAU Meter Data Base-ben ez a "törölt rajok" listájában szerepel. Mégpedig azért, mert azonos a COM-rajjal!!! Azt is Jenniskens fedezte fel, radiánsa a 175,2°+22,2° pontban van, a pályaelemek
hasonlóak. Egyszerűen csak ennyit vándorol el a radiáns, hogy elsőre nem sikerült felismerni, hogy hol is van a radiáns, és hogy ez a kettő ugyanaz. Úgyhogy kéretik a raj Comae Bereniceds-ként emlegetni
(egyébként összesen a COM-ra van így összesen 10 pálya: régi COM 4 + törölt DLM : 6... tehát ez a 11-ik pálya is rikta fogás még mindig).
Nem volt reménytelen a hajnal, a Dunántúlon 2 óra után több helyen megnyílt az ég és ahol a köd engedte, ott gyönyörű ég fogadta a csillagnézőket!
Landy-Gyebnár Mónika ezt ki is használta és a Becsehelyi kamerán beazonosítva sikerült is elkapnia egy Coma Berenicida meteort a hajnalodó égen 05:01UT-kor! : )
HUBEC az elmúlt 3 estét szinte teljes este nyomon követte a szerencsés ég alól, ahol az elmúlt napokban az alábbi darabszámokat rögzítette a raj tagjai közül:
13/14 este - 2db COM
14/15 este - 1db COM
15/16 este - 12db COM
Fényesebb meteort, Tűzgömböt nem látott ezen éjszakák alatt, de a darabszám 15/16-án mindenképp megugrott!
Jónás Károly: "Ezt a geminidát a front érkezése előtt, tegnap este Tata határában kb 40-50km/órás széllökések közepette fotóztam le!Estére drasztikusan vissza esett a raj
aktivitása, alig alig volt pár darab! Két és fél óra alatt ez az egy
szép volt csak.
Ez kb. -2 -2,5m fényes lehetett! Talán az utolsó fényesebb idei Geminida! "
2012.12.14. 20:25UT
Tepliczky István: "Minden meteorológiai jóslat ellenére a Tatai-árokban a mai éjszaka is biztatóan indul: az alacsony szintű felhőátvonulások egyre ritkábbak lettek, közöttük ragyogóan csillagos ég fogadott bennünket! Cserébe még a tegnapinál is viharosabb, 40-60 km/h-s (!) folyamatos DK-i szél tette vérfagyasztóvá a fagypont körüli hőmérsékletet, már-már a fényképezőgépek épségét is veszélyeztetve. Ha mindez nem is tántorított el minket (Jónás Karcsi és jómagam) a megfigyelésektől, a látott meteorok száma annál inkább. A tegnapelőtti-tegnapi nagyszerű hullás után ma este a raj aktivitása szinte NULLA! Mindezt megerősítik a videómeteoros eredmények ill. a rádiós aktivitás is. A közelgő frontrendszer fátyolfelhőzetének érkezése, de nem kevésbé a hihetetlen szél miatt abba is hagytuk23 óra körül a megfigyelést!
A maximum estéjére már többen küzdöttünk az éggel, reménykedtünk a felhőlyukakat bámulva és bár nekem egy darab meteort nem sikerült látnom/fotóznom ezen az estén, voltak akik nagyobb szerencsével voltak jó időben jó helyen!
Szalai Attila Várpalotáról:"Várpalotán a kora esti órákban még lelkesítő -3 fok és minimális zavaró
felhőzet várta Stone kollégámat a vasútállomáson. Hazaszállítmányozás, rég nem látás miatti örömködés, vacsora és némi lélekmelegítő
elfogyasztása után nem sokkal fél kilenc után cuccoltunk ki az
észlelőerkélyre. Akkor már látszott, amit már a műholdképek láttán
is előrejelezhető volt, elkezdtek gyűlni a felhők. Mire a gépek
is elkezdtek kattogni, minden normális ember már befelé hurcolkodott
volna. Az első néhány képtől eltekintve gyakorlatilag
80-100%-os fedettséggel kényszerültünk végigészlelni az egész
éjjelt, tehát csillagot csak néha a felhőlyukakban láttunk. Mindig számolgattuk, hogy hány csillag látszik éppen az égen (nem jutottunk messzire soha). :) Ez persze nem vette a kedvünket, csak néha mentünk be melegedni, műholdképezni, vagy utánpótlásért... Meteort maximum tizet láttunk ketten együtt. :) Ebből kettő fényesebb lencsevégre is került.
2012.12.13. 19:52UT
...amely kettőt én természetesen megint nem láttam, mert míg az egyik gép lőtt, én a másik elhalálozott távirányítójába próbáltam életet lehelni, amikor meghallottam az üvöltést.
A hangerőből ítélve kb -5-ös lehetett. Elég szépen átvilágította a felhőt (nem messze tőle a Jupiter már nem látszott át!).
Ez a mete meg is alapozta a hangulatot. Ha egy átvilágított a felhőn, lesz még több is... ...nem lett. :) De ettől még persze jól éreztük magunkat, míg kezdtünk lassan megfagyni és három körül a teljesen zárt homogén felhőzet alól bemenekültünk. Ez volt a Geminidák maximum, 2012-ben Várpalotáról, nyolc nappal a világvége előtt. ;)"
Perkó Zsolt: "Gazdag Attilával21:15-kor indultunk Nagykanizsáról Becsehelyre. 21:35 kor tettük le ismét a kocsit az emelkedő alján, mert már tegnap sem lehetett kocsival felmenni a csillagdához. Felfele gyalogoltunk amikor megláttuk az este első, s mint mára kiderült egyben a legfényesebb meteorját egy -4 talán -5mg zöld színű lassan eső (mint a szilveszteri tűzijáték rakéta) csodálatos látványt nyújtó tűzgömb formájában.
Felérve a hegyre nem fogadott bennünket teljesen tökéletes égbolt, DK-től ÉNY-ig inverziós felhőzet borította az ég egy részét. A zenit az tiszta volt, a Gemini is szépen látszott az É-i égbolt is, az Oriont viszont már nem láttuk. Ez a helyzet azonban egy fél óra múlva sokat javult, az Orion teljes egészében előbukkant, a Sirius is teljes fényességében pompázott és az ÉNY-i ég is tisztulni kezdett. A potyogás nagyon remek volt.
11mp alatt 5db meteor HUBEC felvételén
Mi olyan 5-10 perces hullámzást vettünk észre benne. Volt olyan időszak amikor percenként 3-4 meteort is láttunk, aztán percenként 1 és 5 perc szünet. Aztán megint rákezdett. De az igazán fényesek várattak magukra. Talán ha egyet, kettőt láttunk -1mg körüliek lehettek. Úgy 23 óra körül volt egy intenzívebb 10-15 perces szakasz, amikor az említetthez képest megemelkedett a látott meteorok száma. Ez így is ment 23:40-ig amikor is felhő pamacsok jelentek meg és 10 perc alatt a teljes ég beborult.Magas légköri köd jelent meg. Gyorsan cselekedtünk és a műhold kép alapján elindultunk nyugatnak. Nem is kellett sokáig menni mert 10km-rel odébb Murarátkán teljesen tiszta, horizontig nyúló égbolt fogadott bennünket. A falu melletti hegyre mentünk, ahol is megállva a közben mögénk szegődő éber közeg 3 tagja igazoltatott bennünket és átvizsgálta a kocsi csomagtartójának tartalmát. Szerencsére egyikük hallott a meteorrajról és kis rövid eszmecsere után továbbálltak. Így 0:25-től tovább folytattuk az észlelést.
A Gemini már zenitben volt, mi pedig forogtunk körbe, nehogy lemaradjunk egy fényes tagról. Itt aztán úgy éreztük magunkat, mint Gombóc Artúr! Mert volt halvány meteor, meg fényes meteor. Volt két egyszerre leeső meteor, meg ugyanabban az irányban leeső. Volt egymást keresztező meteor. Volt Geminida meg nem Geminida. Volt a hegy mögött eltűnő, meg a csepörtés száraz fái, bokrai mögött eltűnő meteor. (Az egyik kopár fa mögött eltűnő meteor fényénél, mintha Ladányi Tomi sziluettjét láttuk volna felsejleni! :-)))) Bocs Tamás! :-)) ). Szóval potyogtak rendesen. Sokkal több mínuszos fényrendű tagot láttunk (-1, -2mg-sak lehettek), mint az este első felében, a mennyiség körülbelül hasonlóan alakult, mint éjfél előtt. Sajnos 01:45 körül ott kellett hagynunk, a még mindig tökéletes égboltot, mert szerettünk volna még kb 3 órát aludni, mielőtt ma reggel dolgozni jövünk. Fejenként kb. 160-180 db meteort láttunk. A mennyiséggel nem volt baj, a minőséggel egy pici. Több fényes tagot vártunk, na de ne legyünk elégedetlenek. Meteorraj lassú tagokkal, újholdkor és még tiszta ég is volt. Szerintünk ez ritka együttállás."
2012.12.13.18:05UT dupla meteor
Landy-Gyebnár Mónika:"Veszprémben 3/4 9-kor halt meg az ég, előtte csak minimális fátyol volt, de ahogy az előrejelzés is adta, sajnos nem volt sokáig tartható ez a "végvár" sem... Vészes sebességgel érkezett D felől a bevastagodott felhőzet, és hamar elborította az eget, egyre kisebb rések voltak csak, így 9-kor bejöttem. Előtte néhány szép, de nem túl fényes GEM volt, az előző éjjeli/hajnali derült eges, magasan álló radiánsos műsor sokkal jobb volt"
Pető Zsolt:"Megtörtént a varázslat! Nagyradán az éjszaka legnagyobb részében derült, vagy csak fátylasan, gyengén felhős volt az ég, egész éjjel kattogtak a fotómasinák. Jómagam az alapos megfázás miatt inkább bentről néztem az eseményeket, de ablakon keresztül is volt itt minden, -5, -6-os tűzgömbtől kezdve a csoportos, egy másodpercen belül 3 geminidáig... Zsoltiék két fényes tűzgömbje fotón is megvan! Ezen az éjszakán Nagyradáról 96 sikeres meteorfotó készült. A MetBlogon fantasztikus beszámoló a GEMinida maximumról! www.bootesvoid.com
Tepliczky István:Tatáneleinte fátyolfelhőzet volt, de emellett itt-ott nagyon szép ég, HUMOB sorra detektálta a Geminidákat, Karcsi pedig a kertből fotózott a legszebb égi részen, a Jupiter környéke felé.
Utána Agostyánban folytatódott a fotózás és jegyzetelés egészen éjfélig.
2012.12.13.20:53UT
Szárligetről is látszódott az a Tűzgömb, mely szép hosszan szelte át az eget és Karcsi pechjére félig két expo közé esett, majd így is lefutott a képről 20:16UT-kor:
...majd a felhősödés és 2 órás szünet és keresgélés után Kömlőd mellett fejeződött be hajnalig a GEMinida maximum észlelése.
Csizmadia Szilárd: "A Gem-maximum éjszakáján, dec. 13/14-én a HUVCSE01-nek (Zalaegerszeg)
szerencséje volt az időjárással. 277 meteort rögzített, ebből legalább
166 a Geminida.
A HUVCSE02 (Baja) kezdetben felhős időjárással küszködött, és később sem
lett sokkal jobb a helyzet, így 19 meteorral kellett beérnie."
Berkó Ernő Ludányhalásziból: "Szinte
teljesen derült éggel indult az este, de 1 órán belül befelhősödött.
Néha a résekben volt 1-1 meteor, de végül teljesen kisimult és
átlátszatlanná vált a felhőzet. Nem is javult később sem :( "
A várthoz méltón gyönyörű ég fogadta a dunántúli Tűzgömb-rajongókat, akiknek hol az erős széllel, hol a faggyal kellett megküzdeniük az 5-6 hmg-s fekete égért! Azonban mindannyiunk nevében mondhatom, hogy MEGÉRTE!
Ott álltunk "meseország kapujában", csillogó szemekkel figyeltük az ígéretes csillagpárost és szinte percről-percre forgattuk a fejünket és mutogattuk ujjongva az elsuhanó fénycsíkokat.
Látványos volt a rajra jellemző csomósodás, melyet nem csak a 15mp-es képeken, hanem avideometeoros kamerák szinte egyazon pillanatban készült képein is produkáltak!
2012.12.13.01:07UT HUVCSE01
Berkó Ernő
Ludányhalásziból az alábbi érdekességeket osztotta meg velünk 12/13-i éjszakasorán (csak HULUD1, mint fő kamera
anyaga):
"Összesen 23 esetben volt egyidőben 2 meteor az összeg képen,
ezek zömmel GEM rajtagok voltak, de egyéb is előfordult, illetve
vegyes rajtagoknagyjából egyidőben való hullásai.
A csomósodásokról: ..a legnagyobb
sűrűsödések idején 1 perc alatt 6 meteort detektált a rendszer,
ilyen 3x is előfordult az éjszaka folyamán. Egy percen belüli
4-5 meteor pedig elég gyakran. ..voltak hosszabb szünetek is, egészen 8
percig. Nem a kora esti-, vagy késő hajnali időszakban, mert ezekkel nem
foglalkoztam, hanem a rendes hullásos időben is voltak ilyen hosszú szünetek.
Ezek legtöbbször egybe is estek azzal az időszakkal, amikor én is az eget
lestem."
Az éjszaka
két legfényesebb meteorja (HULUD1):
Landy-Gyebnár Mónika túlélve a fagyos estét így számol be minden gondját feledtető élményeiről: "A 12/13-i éjjelen csonttá fagytam, kb. -10 fok volt némi
széllel, néha bizony attól tartottam, hogy a kezemben marad az orrom
fújás után... A meteorok azonban könnyen feledtették a hideget! Igen
szép mennyiségben hullottak, csomósodva, néha egyszerre 2 - 3 is, pár
másodpercen belül. Kivételesen, viszonylag sok esett a látómezőbe, bár a
nagy számok törvénye alapján illett is! A holdmentes égnek köszönhetően a
kevésbé fényes meteorok is kellemes látványt nyújtottak, és sok
halványat is megfigyelhettem.
A legizgalmasabb egy nem rajtag, igen
szép, sziporkás csóvát húzó -3 / -4 közti tűzgömb volt, magyar idő
szerint 2:20-kor esett, a fotón csak kb a 2/3-a van meg, mivel pont
expót váltott a gép, de utána igen látványos nyom maradt, ami kb. 5
percen át volt megfigyelhető. Ebből kellett volna 10 percenként egy,
akkor az adrenalin fűtött volna annyira, hogy kabátot se kellett volna
venni! :-)
Érdekessége, hogy a nyom a meteort követő képen ragyogó neonkék, teljesen olyan színnel, mint az NLC-k, utána azonban a szokásos barnás-vörös lett. Szépen csomósodva hullottak, és tényleg sok volt a látványos.
..hajnal
4-kor elszakadt a cérna és hazajöttem, ... hajnal 3-kor már igen
határozottan látszott az állatövi fény Tejútig nyúló sávja is, gondolom,
később még bedurvult, de a nem épp észlelésbarát hőmérséklet
megakadályozott a megfigyelésében... Remek éjszaka volt, nálam
Veszprémbenragyogó éggel, amit csak kis időre zavart meg egy átvonuló
cirrusz-sáv, végig derült, jó átlátszóságú volt."
Pető ZsoltNagyrádáról: "Még így betegen is fantasztikus élmény volt, néha az ablakból néztem a műsort, félóránként mentem csak ki párátlanítani, akksit, memokártyát cserélni... Aztán hogy ne mindent ma kelljen csinálni, le is válogattam őket. Kb. 18:30 UT-től fotóztam. 01:30 UT körül már sorsukra hagytam a gépeket reménykedve a jó szerencsében. Összegzésként: 50 sikeres fotó 2 géppel lőve. Többségük haloványka GEM,
az igazán fényesek nem azok!"..hanem kik? Olvassuk el blogjában további gyönyörű felvételeivel együtt! : ) www.bootesvoid.com
2012.12.13.00:28UT SPO
Expedíciónk tagjai az elő-, utó- és a maximum estéjén is több (néha kevesebb) sikerrel jártak! 12/13-án este magunk mögött hagytuk a fővárost a "közös észlelés a fekete ég alatt" reményében, azonban a hófödte és szélmentes medence most köddel és erősebb fényszennyezéssel várt minket. A megfelelő helyet keresve is folyamatosan szemtanúi voltunk a potyogásnak, majd Tatától nemmessze sikerült elcsípnünk az első rajtagokat. Aztán itt is utolelértek minket a felhők, így új "menekülő útvonalakat" terveztünk.
A Csapat a Vértesdéli oldala felé vette az irányt, jómagam pedig visszafordultam az erős szél által karbantartott Duna menti fekete éghez. Mindkét helyen reggelig tudtunk észlelni, fotózni, több szimultán és Tűzgömb is "CCD-re akadt"! :)
2012.12.13. 00:45UT
Jómagam egyik kedvence pedig az a SPOradikus Tűzgömb, melyet szintén több irányból is láttunk, fotóztunk és hosszan tartó nyomot is hagyott:
..és egy szép fehér GEMinida Tűzgömb 04:12UT-kor É-Ny felé:
Perkó Zsolt: "Tegnap este Gazdag Attilával mentünk Becsehelyre. ... rövid kitérő után megkezdhettük az észlelést. Az obszervatóriumnál a Nagykanizsán mért -14 fokkal ellentétben -5.4 fok fogadott bennünket. Nagyon szépen potyogtak a Geminidák és egyéb meteorok. Igazán fényeset 3 db-ot láttunk.
Az első kettőt a HUBEC is megörökítette -1.8 és -3.3 mg-nek mérte és érdekes módon SPO-nak minősítette, bár szerintünk GEM volt.
A harmadik sajnos a kamera képére nem került rá pedig igazán impozáns volt. A Nagy-Medve irányából érkezett, lassan méltóságteljesen kb. -4 mg-s 10 fok hosszú utat befutva a Jupiter mellett húzott el. Majd kihunyt és kb. 1 fok távolságra pedig ismét megjelent pukkanásszerűen, további 3-4 fokos pályát befutva hasonló fényességgel, ha nem fényesebben. Szinte a hangját is hallottuk! ... Éjfélig bírtuk."
Egy kis HUBEC kamera dbszám statisztika GEM meteorokból:
2012.12.10 48db / 2012.12.11 123 db / 2012.12.12 461 db
Csizmadia Szilárd: "..a HUVCSE01 elmúlt éjjel 164 meteort rögzített. Olvastam németországi
kamerákról, volt, amelyik 300 körülit fogott tegnap."
Kiss Szabolcs: "A HUSUL kamera ezt látta december 12/13 éjszakáján:"
Kolláth Zoltán: "Mi Maczó Andrással este 9-től éjfélig bírtuk a hóban toporgást a zselici
-10 fokban, a Bányai Panoráma Panzió mellett. Sok, nem túl fényes meteort láttunk, néha percenként többet is. A legfényesebb, amit sikerült megörökíteni viszont nem Geminida volt."
Gulyás Krisztián: "... az Ori,
Tau, Ari környékét tudtam figyelni. Kb. 40 percig bírtam (22:40-23:20
között), összesen hat meteort
láttam, a legszebb egy 0 magnis volt, ami a Jupiter és a Fiastyúk között
hasított át."
Bakos Lizának is sikerült fotóznia! "..12/13-án még szép tiszta volt
minden, a gépem este 9-től, hajnali 5-ig kint volt ...
fogtam kettőt, az egyiket késő délután, a másikat este 21 óra után,
pontosan nem tudom. ...12 én megcéloztam a halak csillagképet, az első fotóm abból
van, sárga, pukkanó volt."
Sánta Gábor: "Pilisszentkeresztről -9 fokban 13 geminidát láttam, ebből ötöt távcsövön keresztül, de volt egy -6 körüli robbanó tűzgömb is, rövid nyommal. Társam 2-3 rajtagot detektált. Nem rossz! Az ég amúgy gyönyörű volt, szép téli tejúttal, már egy hónapja nem láttam ilyen szép eget. Az egy -6-oson kívül csak 5-6 magnisakat láttam, meg egy 1, és egy 3 magnitúdósat. A halványakat 3x30-as monokulárral - miközben az M36-37-38 trió fényességbecslését végeztem..." Mőnich László: "Egy Szíriusz fényességű geminida szánkázott kelet felé 2012.12.12.22:07UT."
..és Te mit láttál ezen az estén? Írd meg nekünk! : )
Látványosan nő a GEMinida aktivitás - árulkodnak róla a videometeoros kamerák adatai, illetve fotós élményeink!
Ilyen szép fényes képviselője volt pl. 04:25UT-kor érkező GEMinida Tűzgömb, melyet Agostyánból, Polarisból és Ludányhalásziból is sikerült rögzíteni!
Az éjszaka azonban más rajtagok aktivitásában is bővelkedett, úgy mint az HYDridák, ANTihelionidák és fényesebb SPOradikusok is akadtak szép számmal.
Bajáról sikerült rögzíteni egy fényesebb ANT-ot épp 00:00UT-kor!
Melyet az ország 3 másik pontjáról fotósan is nagyszerű szimultánként rögzítettünk! Budapestről:
..és Bakos Liza Székesfehérvárról:
Pető Zsoltnak pedig Nagykanizsán végre lett ege!! Gratulálunk! : )
Landy-Gyebnár Mónikának is sikerült elkapnia néhány szép meteort!
Az időjárás is egyre kegyesebb hozzánk, így minden pillanatot kihasználunk, amíg csak dereng a Jupiter! : ) Aki látni szeretné az aktivitást, ma biztosra mehet a várható előrejelzések szerint! Este 11 után, főleg a hajnali órákban érdemes lesni főleg az Orion feletti részt! A derült ég hozadéka azonban a hideg is, így mindenképp jól fel kell öltöznünk az esti műsorhoz!