2012. április 28., szombat

Látványos Tűzgömbök 2012 tavasza!

 2012.04.30. 02:31UT   -   Pető Zsolt
"02:31UT-kor Nagyradáról (Zala megye) láttam egy tűzgömböt az erősen hajnalodó égen, (poén, mert kb. 3 órát fotóztam, és 02:30UT-kor hagytam abba) DNY-i irányból tartott K felé, kb. 50 fokos magasságban, 2 másodpercnyit tudtam követni, a végén 2 darabka vált le róla. Színe sárga/narancssárga volt. Fényessége -4 / -5m körüli."
Az est további meteorairól weboldalán olvashattok: bootesvoid.com
 ---------------------------------------
2012 április 29. 19:08UT   -   forrás: videometeor.hu
"Több vizuális észlelő jelezte, hogy a déli - délnyugati országrészből déli irányban, a horizonttal párhuzamosan láttak egy fényes tűzgömböt. A fényessége -8 mag körül lehetett. Horvátországban sikerült több kamerával is rögzíteni és a pályát rekonstruálni (Köszönet Damir Segon-nak). 8-9 km/s sebességgel lépett a légkörbe és 46-47 km magasan aludt ki. Többen jelezték és a video is megerősítette, hogy kb. 50 km magasan látványosan több darabra esett. (A grafikán a piros vonal a térbeli pálya, a fehér vonalak a kamerák látószögeinek és a meteor pályájának földfelszíni vetületei.)"


 
Észlelők: 
Horváth Attila: "A mai este helyi idő szerint 21:09-kor láttunk egy hatalmas tűzgömböt Kalocsáról. Mivel sajnos a szobában voltunk így fényességet nem tudunk becsüli, de nyugati irányba látszott. Valamivel fényesebb volt a Vénusznál, és két részre szakadhatott mert kis térrel egymás mögött 2 darab haladt, sárgás zöldes színekkel. Remélem valaki megerősít és jobb körülmények között észlelhette esetleg fotózhatta!"

Rózsika Zalából: "Déli irányban a Hold alatt haladt keletről nyugatra és felhőkön át -8 mag körülinek becsülte."
 
Kovács Attila: "Écsről ugyanezt láttam, 2 részre szakadt kb-6 7 m-s zöldessárga tűzgömb, mely kelet nyugati irányba haladt, majdnem párhuzamosan a horizonttal."

Novák István: "6-an láttuk, dél-kelet felől nyugat felé haladt el a Hold alatt és két
részre esett
szét. Enyhe zöldes színűnek látszott, egy szemtanú kissé
kékesnek vélte a fényét. Becslésem szerint kb 35 fok magasan égett el, és
majdnem pontosan nyugat felé látszott utoljára. -6m fényesnek becsültük. Az észlelés helye:
Mecseknádasd. Sajnos fotón nem látszik, pont akkor nem készült kép az
égboltról.
"
 ---------------------------------------
Április 28-án 01:10UT-kor látványos Tűzgömb az ország felett! HULUD2 felvételéből készített animációt köszönjük Ernőnek és Karcsinak! : )

 20120428HuLud2_vid
  ---------------------------------------
Április 27-én 01:10UT-kor újabb fényes, SPOradikus Tűzgömb villant az éjszakába!
"Hajnalban volt egy másik is Veszprémvarsányból ÉNY-i irányban. Kb a Denebtől indult és a horizont közelében aludt ki. ...ez nagyon nagy távolság! Kb. olyan fényes volt mint a Vénusz, szép lassan több másodpercig lehetett látni. Nem esett szét, nem volt hang, felfényesedett tartotta a fényességét és eltűnt." Ezt is köszönjük Bandi! : )

A videometeoros kamerák is látták: HUBAJ, HUHOD
 ..illetve Jónás Károlynak is sikerült teljes hosszában rögzítenie egy csodás felvételen!! : ) Gratulálunk hozzá!! /én külön azért is, hogy láthatom a színét is! :)/
 ---------------------------------------

Április 26-án este 21:04UT-kor -4,3m fényes SPOradikus Tűzgömb villant többször is Északon. Alább látható egy animáció róla:
HuLud20120426_vid 
/Köszönjük Ernőnek és Karcsinak!/

Videometeoros rendszer kameráinak sikerült rögzíteni: HULUD1, HUAGO, HUBAJ, HUPOL!
---------------------------------------
 Április 27-én este 22:02UT-kor szintén láttak Veszprémvarsányból Északra egy Tűzgömböt! Köszönjük Bandi! : )
Ki látta még?

2012. április 26., csütörtök

LYRidák II. Az örök-csillagfény hazájából : )

..és útnak indultunk, akkor még mit sem sejtve arról a felejthetetlen és életem eddigi legjobb észleléséről, melyet Becsehelyen töltöttünk Perkó Zsolt, Gazdag Attila, Pető Zsolt, Jónás Karcsi és a távcső körül nyüzsgő érdeklődők társaságában! : )

Mesés-Kelet, Vad-Nyugat.. vagy fordítva? - Gázoltunk bele a naplemente "mesésen-vad" színeibe, mígnem az utolsó felvonással a felhők is búcsút vettek a tájtól - ahogyan azt mindannyian reméltük! : )


A cél előtt "egyesítettük csapatainkat", majd a csillagfénybe öltöző Canis Minor Csillagda (nem bodé!!) körül megélénkült az élet! :) Az első meteor 10 percre rá üdvözölt minket, melynek látványos sárgás színe után nem haboztam elindítani a fotómasinámat"! Majd szép kényelmesen a többi fényképező is munkához látott, mi pedig a 40 centis távcső szemével tettünk egy kis utazást az egyre tisztább égen! : ) Köszönjük Perkó Zsoltnak a bemutatót!
Ezt követően 19:42UT-kor megkezdtük a vizuális észlelést, mely "IMO-s kollega" (Gazdag Attila) zöld varázspálcájának - és természetesen személyes varázsának - köszönhetően egy -2m (+/-1m) körüli fényes zöld Antihelionida meteorral nyitotta a sort! Ebben csak az volt az egyetlen bosszantó, hogy épp előtte hívtam fel a figyelmet arra, hogy a zenitben igen jó kis nyüzsgés van és nem fotózza senki... ezekután nem volt kérdés, hogy merre fotóztam hajnalig! :D 
Karcsi két géppel a LYRidák radiánsát és a tőle balra eső területet követte, Zsolt pedig 8mm-rel a fél eget, középen a radiánssal, illetve kisebb nagyítással a radiáns jobb oldalát, majd a "leeső" meteorokra vadászott! : )
Ahogy a távcsőnézegetők szép lassan távoztak, úgy csatlakozott hozzánk a helyi erősítés is! : ) És utána (22:56UT) jött az a bizonyos zöld, 4 mp-es -5m fényes ANTihelionida Tűzgömb, amit mindenki tökéletes páholyból nézett végig, épp csak nekem takarta ki a horizonton az egyetlen tereptárgy: a helyi mellékhelyiség benyúló teteje... 

HUDEB így látta Északra Debrecenből:
20120421_2256UT_HUDEB 
/Köszönjük Anti ezt a szép animációt!/

Az irigylésreméltó beszámolók szerint kb. 20 fok hosszan haladt az égen. Landy-Gyebnár Mónika mellett Pető Zsoltnak is sikerült elcsípnie a végét! : ) /fotója a bootesvoid.com-on/
..innentől kezdve csoportos sportként űztük az ugrálást és hadonászást és szinte rekedésig ujjongtunk és nevettünk a "BolidaFiú" történeteivel fűszerezte LYRidák aktivitásában! :D
Ha valamikor, hát most megfogadtam egy diktafon kötelező jellegű beszerzését ilyen alkalmakra!!!
Miután túlvoltunk a szivárványszék okolta megritkult Maximumon és azt hittük már csak a "Hollywoodidák" potyoghatnak az égből, akkor olyat hasított egy LYRidaTűzgömb a hajnali égen, hogy azt hittük kettészeli Csillagdástul a távcsövet!! 02:23UT-kor mindenki rögtön felpattant és hűlt nyomára vezéreltük a hátralévő figyelmünket. Nemhiába!! :)
02:27UT-kor parádés LYRida Tűzgömbbel zártuk az észlelést, melyet közösen észlelt és fotózott a Csapat minden tagja!!! :) 

Lyrida2012HuSor_vid
HUSOR meteorai LYRidák maximumakor

Összesen 258 meteort láttunk, melyből 184 LYRida volt! /ezeknek 15-20%-a átfedésben észleltük/  A maximum időpontjában nem volt kiemelkedően erősebb aktivitás, azonban a többi raj és alkalmankénti fényesebb LYRidák bőségesen kárpótolták ezt! : )

Pető Zsolt élménybeszámolója és látványos meteorfotói az alábbi linken:
bootesvoid.com

Fantasztikus zárás és reményeim szerint kezdete egy Becsehelyi rendszeres észlelősorozatnak, melyet köszönünk a helyi lelkes vezetőknek: Perkó Zsoltnak és Gazdag Attilának! :)

2012. április 24., kedd

LYRidák I. "Fülemülék és meteorok"

LYRidák Veszprémből / Landy-Gyebnár Mónika élménybeszámolója : )

"Kicsivel éjfél előtt mentem ki a Látóhegyre, ekkorra az ég gyakorlatilag felhőtlen volt egy egész alacsonyan álló foszlánytól eltekintve. Két fényképezőt vittem, az öreg Konica-Minoltát és a Nikon D5100-est, mindkettő 10mm Sigma obival volt felszerelve. Ennek köszönhetően ÉÉNy és DDNy között az égboltot le tudtam fedni a látómezőkkel, ami igen hasznosnak bizonyult. Néhány fényesebb az öreg gépbe esett, a tűzgömb pedig a Nikonba, persze több halványabb is akadt mindkét gépen. 
 Látványos montázs az est LYRidáiból. Köszönjük Móni!! Csodás!!

Elég nehéz volt figyelni a meteorokra, mivel a fülemüléink folyamatosan daloltak, bár nekik köszönhetően sikerült néhány Ny felé eső meteort is meglátni, arra ugyanis a város fényszennye miatt nem lehet normálisan fotózni, de a madarak ott voltak a bozótokban.
Több lassú, zöld Antihelion meteor is volt, ezekből képen nem nagyon van, kivéve a nagy tűzgömböt, ami pár perccel 2 előtt közlekedett 
 

(hullásnak nehéz nevezni azt, ami közel párhuzamos volt a horizonttal…) Sikerült egy szimultánt fotóznom saját magammal, egyik fényesebb lyrida pont arra az égrészre hullt, amelyik a két fényképező látómezejének közös szakasza volt. :-) 

Ez arra volt igazából remek, hogy az öreg Konica-Minolta és a Nikon képminőségét összehasonlíthassam, bár a K-M ISO 1600-on ment, a Nikon pedig ISO6400-on, mégis a Nikon képe a zajmentesebb.
A Lyridák közt kevesebb volt az igazán fényes, de elég sok volt belőlük ahhoz, hogy látványossá tegyék az eget. Több tucat meteort láttam, számolgatni a két fényképező mellett nem lehetett, így pontos adatom nincs, de egy biztos, az elmúlt évek legjobb meteoros műsorát játszotta a Nagy Égi Tévé.
A műsor rögzített változata (kb. 4 óra fotóiból készült timelapse): http://www.youtube.com/watch?v=kNSa14mZoJs
Fülemüléink nóta-hajnala: http://www.youtube.com/watch?v=DOqMvHDEP-4
Véletlenül egy videóba pottyant fényes meteor már hajnalban: http://www.youtube.com/watch?v=aFl8teUd9UU (kivágat csak a meteorról, a zaj a szél hangja)
Hazafelé már világosban a városi madárkórus is koncertezett, s bár jó lett volna megvárni a napkeltét, a szél nagyon átfújt már és a lábaim is elzsibbadtak a több órás ácsorgástól."


Móni felvételével a Spaceweather főoldalára került! Gratulálunk hozzá és észleléséhez!!!

A 01:53UT-kor villanó Tűzgömbről további hazai felvétel készült Becsehelyről, Pető Zsoltnak sikerült elkapnia! : )
"Sok szép hullót sikerült pixelekre csalni! 02UT előtt úgy éreztük, mintha csökkenne az aktivitás. Erre rácáfolni látszott egy szép tűzgömb 01:51 UT-kor, amit halszemmel sikerült elkapni.."

 Lengyelországban, Woclav mellől, Ireneusz Novak is csodás felvételt készített róla, mely a Spaceweatheren nagyobb méretben is megtekinthető:
És fantasztikus animáció a Tűzgömb nyomáról!!

További hazai videometeoros felvétel Budapestről:


 Lengyel videometeoros felvétel:

És Szlovákiából : )
 THANK YOU!!!

És ausztriából is látták:  "Maybe I saw the same one from Austria, at ca. 01:52:15 UT, on the northeastern sky moving from Cepheus to Cassiopeia (Thomas Weiland)."

2012. április 17., kedd

LYRidák maximuma április 22 hajnalán!

Az idei tavasz második felében, két ismert meteorrajnak is a maximuma hétvégére esik! Így sokaknak esélyt ad arra, hogy derült idő esetén megfigyelhessék a rajok aktivitását. Elsőként az Áprilisi Lyridákat figyelhetjük meg, melynek aktivitása április 16 és 25-e közé esik. A maximum 22-én, vasárnap hajnalban várható. Mivel előtte való nap, 21-én lesz újhold,  így az egyáltalán nem fogja a megfigyelést zavarni.  

2011. április - LYRidák korai aktivitása 
2012. március 15-18-ig maroknyi csapat lepte el Ágasvár észlelőrétét, hogy az újhold árnyékában feltöltődjenek a Tejút ragyogásával! : )

A raj ZHR nagysága (óránkénti darabszám)  általában 18 körül van, de előfordult már váratlan kitörés, amikor 90-nél is több hullott óránként! Ezeknek a kitöréseknek az oka egyenlőre ismeretlen, de minden alkalommal van rá remény! : ) A rajtagok sebessége 49km/s, tehát viszonylag gyorsak, így rövid ideig láthatóak az égen. A Lyridákat az éjszaka második felében érdemes figyelni, a nevét adó csillagkép, a Lyra (Lant) irányából érkeznek a Föld légkörébe. Mivel a radiáns hajnalban már magasan (75fok) jár az égen, ezért bármelyik irányban, az ég bármely területén feltűnhetnek!
   
Becsehelyről látott 2011-es maximum összesített ábrája, Pető Zsolt segítségével : )

Raj eredete: Első említése valószínűleg Kr.e. 687-ből, Kínából származik, amikor a korabeli leírás szerint „eső módjára hullottak a csillagok”. A C/1861 G1 (Thatcher) üstökösből származó törmelék alkotta raj meglehetősen ingadozó aktivitást produkál, 14 és 23 közötti ZHR-értékekkel, de 1982-ben kb. 90-es ZHR-értéket is produkált a raj (ZHR = az egy óra alatt ideális körülmények között megfigyelhető rajtagok száma, ha a radiáns a zenitben áll), 1803-ban pedig még egy ennél is intenzívebb hullást jegyeztek fel. A maximum igen éles csúcsként jelentkezik, amelynek „szélessége” átlagosan mindössze 32 óra. Érdemes az eget az előrejelzett maximumot megelőző és követő 1-2 napban is figyelemmel kísérni, mivel a maximum bekövetkezte az előrejelzetthez képest eltérhet. /forrás: mcse.hu/

2012. április 14., szombat

Ágasvári mesék : ) ~ március ~

2012. március 15-18-ig maroknyi csapat lepte el Ágasvár észlelőrétét, hogy az újhold árnyékában feltöltődjenek a Tejút ragyogásával! : )

~ szép Hold, jó Hold, új Hold :) ~

Már sötétedéskor mesés látványt nyújtott a Vénusz és a Jupiter együttállása...

 ..melyet "réti-járdacsillagászat" keretén belül a "hegyi-járókelők" is már rendszerint ismertek és rutinosan mozogtak a távcső közelében! : )


Ezzel egyidőben a "digitális tücskök" is életrekeltek, hajnalig kattogva és "zenélve" a hatalmas "kéménycsövek" oldalán, magukba zárva a távoli ég sejtelmes objektumait. : )

A helyi dobson is előkerült, ámuló felkiáltásokat és részletgazdag rajzokat nyújtva a rét egyre lelkesebb észlelőinek!!

A nappali szünetben zajló "távcsőépítési workshop" keretén belül pedig újra lehetett kalibrálni a gyenge láncszemeket, bepillantást nyerni a tükrök és a misztikus csavarok és illesztések világába :D

...a "laikusok" :D pedig kiszellőztették fejüket és lemozogták az ágasvári finomságokat ebben a mesés környezetben! : )
---------------------------------

A sok kaland és nevetés után pedig elérkeztünk az esték fénypontjához, a meglepően jó meteoros aktvitáshoz és kedvenc Tűzgömbünkhöz, melyet országszerte látott a világ és Ágasvárról is többen észleltük! : )

"Kedvenc területemet, az Orion környékét figyeltem, amikor láttam, hogy a Fiastyúk puttonyába belecikázik egy -1m fényes sárga meteor. Függőlegesen, kacsázó mozdulatokkal és épp a közepén hunyt ki. Tudtam, hogy nem arra fotózok, így kicsit felpiszkált, hogy ráfordítsam erre az égterületre, de nemegyszer jártam már meg, hogy a cserbenhagyott részre hullott utána. Nem telt bele 3 perc, mikor a fák felett felvillant egy zöld Tűzgömb, kényelmesen (4mp) kb. 20 fok hosszan az Orion alja felé vette az útját, majd annak közelében 8-9 aranyló darabra hullott!! /..természetesen a rá nem fordított látómező közepén ,:D/ -4/-4,5m fényesnek becsültük a darabra hullás pillanatában történt felvillanást. Volt aki már az elejétől és volt aki az ordibálástól látta :D Ami érdekes, hogy a szemcsapok színrehangolódási ideje miatt volt aki fehérnek, volt aki sárgának, volt aki narancsnak, kéknek és zöldnek látta ugyanazon helyről. : ) Szóval volt minden, mint a mesében! Fénylés, robbanás, tűzijáték, darabokra hullás, hogy meghozza a további jó hangulatot a meteorok figyelésére! : )"
---------------------------------

A leonidak listán így számoltak be róla:

Maczó András: "20:32UT A Zselici Csillagoségbolt Park kellős közepéről úgy volt megfigyelhető, ahogy a csatolt térképbe berajzoltam. A Polaris alól indult, kb. 2-3 sec alatt tette meg a távot, bőven(!) a Vénusz fényessége felett volt, zöldeskék színben tündökölt, és a végén több darabra hullott. Pazar volt."
---------------------------------
Tóth Tamás: "Nálam a Capella és a Polaris közül indult valahonnan, a Hyadokat kettészelve kb 8-10 fokkal a horizont fölött ért véget, nagyonzöld, és legalább vénuszfényességű volt. -az első pillanatban azt hittem, hogy tüzijátékrakéta, annyira hihetetlenül zöld volt. 2-3s kicsit változó fény. - ha  a fényképezőgép órája jó, akkor 21:31-34 között volt; az időt reggel ellenörzöm. - sajnos ekkor már nem a Vénuszt fotóztam, pedig annak a sarkán rajta lett volna."
---------------------------------
 ...és nem ez volt az egyetlen fényes meteor, se Tűzgömb az észlelő hétvége alatt!
 hamarosan folytatjuk!
 ---------------------------------
Addigis egy képes összefoglaló: itt! : )