A raj már november 7-től megkezdi aktivitását és egészen 28-áig láthatóak fejünk felett, a csillagos égen! Vasárnap hajnalán a raj radiánsa 50-60 fokig is feljön, amit a Hold idén végre nem fog zavarni! Tavaly nem igazán okozott látványos műsort a raj kitörése, mégsem unatkoztak a gépek és az alkalmankénti hosszú, fényes (zöldes-sárga) LEOnidák azért megörvendeztették szemünket!
Perkó Zsolt 2001-es felvétele egy meseszép LEOnidáról!
Hétvégére úgy néz ki sajnos megül a köd az alacsonyabb részeken, így mindenképp a magasabb hegytetőket célozzuk meg észlelés céljául! Fanatistáknak az ország keleti részét ajánljuk, hogy minél hamarabb, minél magasabban legyen a raj radiánsa és ezáltal még több meteort meg tudjunk figyelni! Lényegében a Mátra, talán Bánkút lehetnek a hétvégén esélyes észlelőhelyek.
Ha be kell osztanunk az estét, éjfél előtt pihenjünk egyet, majd alaposan felöltözve a hajnali órákra időzítsük a LEOnidák megfigyelését!
A raj szülő égitestje az 55P/Tempel-Tuttle üstökös, melynek ~33 év a keringési ideje, így az erősebb maximumokat is hasonló időközökre várják. A "jóslatokba" azonban gyakran bezavar a Nap tevékenysége és a Jupiter gravitációs tere, így minden évben okozhat meglepetést egy-egy "elkallódott" anyagfelhő! : ) Ennek bizonyítéka az 1999 és 2002 közötti legutóbbi meteorviharok és a korábbi, nemvárt gyakoriságú, több ezres óránkénti kitörések!
Ha az évben valamikor, akkor novemberben mindenképp érdemes pár órát az ég alatt töltenünk, mert a LEOnidák a többi rajjal együtt, rendkívül fényes és látványos estéket produkálhatnak!! : )
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése